Bedrijven pikken gretig in op nieuwe CO2-maatregel

(19/08/2008)

Groener bedrijfswagenpark over vier jaar

De vergroening van het Belgische bedrijfswagenpark komt stilaan op gang. Dat blijkt uit een online enquête van HR-consultancybedrijf SD Worx. Anticiperend op de nieuwe CO2-regeling van 1 april 2008 stuurden de bedrijven de voorbije drie jaar hun bedrijfswagenpolitiek bij. Ze deden dat vooral door de budgetten waarover werknemers kunnen beschikken aan te passen in functie van de CO2-uitstoot. Bijna de helft van de organisaties beperkte de autokeuze van zijn medewerkers.


Begin juni 2008 enquêteerde SD Worx 236 bedrijven over de omvang en milieuvriendelijkheid van hun bedrijfswagenpark. De bevraging peilde zowel naar de omvang van het bestaande wagenpark als naar de evolutie van het aandeel milieuvriendelijke wagens.

Overheid scoort met CO2-maatregel

De voorbije drie jaar stuurde 40% van de bedrijven zijn bedrijfswagenpolitiek bij. Ze deden dat voornamelijk om drie redenen.

  • Bijna 40% van de organisaties die aanpassingen doorvoerden, wilde zijn milieuvriendelijke imago versterken.
  • Voor 57% was kostenbeheersing belangrijk. Met zuiniger wagens proberen zij de stijgende brandstof- en leasingkosten onder controle krijgen.
  • Belangrijkste aanleiding voor de bijsturing van de bedrijfswagenpolitiek vormden voor 67% van de organisaties echter de fiscale en sociaal-juridische maatregelen van de overheid. Een doorslaggevende rol was daarin weggelegd voor de nieuwe CO2-regeling die op 1 april 2008 van kracht werd. Die maakte de aftrek van autokosten voor het volledige wagenpark afhankelijk van de CO2-uitstoot. Tweederde van de bedrijven die hun wagenpark vergroenden, noemt deze maatregel als directe aanleiding. Blijkbaar heeft deze regeling de bedrijven meer aangesproken dan de vorige regeling waarbij op basis van de CO2-uitstoot de patronale RSZ-bijdrage werd berekend.

Aanleidingen om de bedrijfswagenpolitiek aan te passen

Beperktere keuze bedrijfswagens

Uit de bevraging van SD Worx blijkt dat bedrijven vooral de autobudgetten van hun medewerkers bijsturen in functie van de CO2-uitstoot (55%). Dat doen ze door bijvoorbeeld de CO2-taks te verrekenen in het budget dat de medewerker ter beschikking gesteld krijgt. Hoe lager die taks, hoe meer budget de medewerker dan overhoudt voor opties als een gps.

Een andere manier om de bedrijfswagenpolitiek te herzien is een beperking van de keuzemogelijkheden van de werknemers. Dat deed 46% van de bedrijven. Werknemers mogen enkel nog kiezen uit modellen die milieuvriendelijker zijn of die tot een bepaalde CO2-categorie behoren.

Bedrijven opteren ook meer voor dieselwagens en beperktere motorvolumes (38%) en meer dan een kwart (27%) haalde terreinwagens en automatics uit hun wagenpark.

Andere initiatieven die bedrijven namen voor een groener wagenpark zijn de installatie van roetfilters en/of partikelfilters voor dieselwagens (27%), het beschikbaar stellen van poolwagens (9%) en een beperking van het aantal leasingwagens tout court (9%).

Bedrijven kunnen in ieder geval flink besparen door in groenere wagens te investeren. ‘Een bedrijf dat dieselwagens met een CO2-uitstoot van 160 gr/km vervangt door auto’s die 140 gr/km uitstoten, kan immers 75 procent van de kosten (onderhoud, verzekering, carwash, wegenwacht, etc…) aftrekken in plaats van 70 procent,’ zegt Gert Pauwels, Tax Consultant bij SD Worx Tax & Legal.

Eerste stappen

Doelstelling van de Europese Unie is de gemiddelde CO2-uitstoot per wagen tegen 2012 tot 120 gr/km terug te brengen. De gemiddelde uitstoot van een Belgische wagen bedraagt nu 160 gr/km. Voorlopig situeert de gemiddelde uitstoot van een bedrijfswagen zich nog rond dat gemiddelde: 51% van de diesels stoot namelijk tussen de 145 en de 175 gr/km uit. De Europese norm van 2012 wordt vandaag al gehaald door 5% van de dieselbedrijfswagens.

De eerste stappen naar een groener bedrijfswagenpark zijn dus gezet. Toch zal het nog ongeveer vier jaar duren voordat de vergroening echt zichtbaar wordt. Dat heeft te maken met de duur van de leasecyclus. ‘De CO2-uitstoot van het bedrijfswagenpark daalt elke maand,’ zegt Peter De Wreede, Manager HR Services en verantwoordelijk voor de fleet bij SD Worx. ‘Veel bedrijven hebben immers hun verantwoordelijkheid genomen. Als alle bedrijven die zich van de noodzaak van een milieuvriendelijkere fleet bewust zijn de gepaste maatregelen nemen, zal de totale vergroening van het Belgische bedrijfswagenpark over drie, vier jaar een feit zijn.’



Voor meer informatie kunt u terecht bij:
Lorenzo Andolfi, SD WORX, tel. 03/220.28.06 of 0479/79.17.73, lorenzo.andolfi@sdworx.com
of Liesbeth Rogiers, Trimedia, tel. 02/713 09 01, lrogiers@trimedia.be